Chirurgiczne usuwanie znamion

by Joanna Jankowska • 29 lipca 2014 • Brak komentarzy do Chirurgiczne usuwanie znamion

Zanim wytłumaczymy dokładnie, na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion, poświęcimy chwilę znamionom jako takim. Nikt z nas, nie ma zupełnie jednolitej skóry. Znakomita większość ludzi, gdy przyjrzy się sobie dokładnie, znajduje na swojej skórze charakterystyczne znaki. To właśnie są znamiona. Znamiona na skórze mają najczęściej inny kolor niż cała reszta. Mogą być jasno lub ciemnobrązowe. Znamiona skórne mogą być gładkie lub wystawać nieco ponad powierzchnię skóry. Zróżnicowana jest także wielkość znamion. Maleńkie znamiona, przypominające ziarenka pieprzu, nazywamy pieprzykami.

Te zazwyczaj lubimy, bo wyglądają kusząco i intrygująco. Znacznie gorzej ma się rzecz z akceptacją rozległych znamion, które nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Znamiona widoczne na ciele, mogą różnić się od siebie pod względem kształtu. Rozróżniamy tu znamiona symetryczne i niesymetryczne. Znamiona są różne i różnie trzeba z nimi postępować W warunkach domowych, nie należy drażnić ich, pocierać ostrymi szczotkami ani eksponować na słońcu. Pod względem medycznego podejścia do znamion, to zależy ono od rodzaju i charakteru danej zmiany. Istnieją znamiona których nie trzeba usuwać.

Można usunąć je ze względów estetycznych, ale nie jest to konieczne ze względów zdrowotnych. Istnieją znamiona, których usuwanie lekarze odradzają, choć ich właściciele najchętniej pozbyliby się ich. Dotyczy to na przykład znamion na twarzy. Są wreszcie i takie znamiona, które trzeba usunąć, niezależnie od tego, czy ma się na to ochotę, czy nie.
Każde znamię powinno zostać obejrzane przez dermatologa i zakwalifikowane do jednej z opisanych wyżej grup. Najbardziej naszą uwagę powinny skupiać znamiona, które powiększają się lub tracą symetryczne kształty. Nie każdym znamionom służy  chirurgiczne usuwanie znamion . Metodę tę stosuje się przede wszystkich wobec zmian, co do których ma się podejrzenie, że mogą mieć charakter nowotworowy. Podczas zabiegów chirurgicznego usuwania ich, pobiera się wycinki do badań.
Chirurgiczne usuwanie znamion, polega na operacyjnym wycięciu ich, wraz z przyległym, niewielkim fragmentem skóry. W zależności od rozległości i głębokości usuwanych zmian, podczas takich zabiegów, stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe. Chirurgiczne usuwanie znamion to zabiegi, które mogą wykonywać chirurdzy estetyczni.

Comments