Po co robi się prześwietlenie zęba?

by Joanna Jankowska • 29 czerwca 2017 • Brak komentarzy do Po co robi się prześwietlenie zęba?

Prześwietlenie zęba pozwala na pokazanie wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów uzębienia pacjenta. Zdjęcia wykorzystywane są w protetyce, chirurgii, implantologii, ortodoncji oraz w stomatologii zachowawczej.

Zdjęcia pantomograficzne

W czasie wykonywania takiego zdjęcia klisza oraz głowica aparatu obracają się wokół głowy pacjenta. Na skutek tego powstaje zdjęcie o znacznych wymiarach. Dostarcza ono lekarzowi danych odnośnie stanu uzębienia oraz kościach szczękowych pacjenta. Obrazuje wszystkie zęby – korony i korzenie, żuchwę, kości szczęk czy zatoki szczękowe. Pozwala na wczesne wychwycenie zmian próchnicowych, w szczególności na powierzchniach niedostępnych podczas zwykłego badania, a przede wszystkim na powierzchniach stycznych oraz w obrębie korzeni.
Przed planowanym usunięciem zębów zdjęcie rentgenowskie pozwala zobrazować jak trudne może to być. Pokazuje bowiem kształt zębów, ich korzeni i nie tylko. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku tzw. zębów zatrzymanych. Z kolei w protetyce zdjęcie pantomograficzne wykorzystywane jest do planowania uzupełnień protetycznych. Informuje stomatologa, które kości mogą stać się ewentualnymi filarami dla przyszłych protez czy mostków.

Dlaczego wykonuje się prześwietlenie zęba?

W przypadku chorób przyzębia na skutek stanów zapalnych dochodzić może do zaniku kości. Zdjęcia w tej sytuacji obrazuje zanik oraz informuje o postępie choroby. Czasami pozwala na wczesne wykrycie zmian patologicznych. Poza tym zdjęcia RTG wykorzystywane są też w diagnostyce urazów twarzoczaszki podczas podejrzenia złamania. Poznaj szczegóły: więcej o prześwietleniu zęba. Powszechnie stosowane są też w ortodoncji podczas leczenia wad zgryzu w przypadku pacjentów w każdym wieku.
Czasami wykonuje się zdjęcie jednego zęba lub całej szczęki (zdjęcie pantomograficzne). To drugie jest bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Pozwala bowiem za jednym razem zobrazować stan całej szczęki, a nie tylko pojedynczego zęba. Zdjęcia pojedyncze wykonuje się rzadziej, zwykle przed planowanym wyrwaniem zęba.

Comments