piersi-usg

Jak przebiega badanie ultrasonografem 3D?

by Marta Pawlak • 8 kwietnia 2017 • Brak komentarzy do Jak przebiega badanie ultrasonografem 3D?

Wiele popularnych badań wykonywanych jest codziennie w całej Polsce i na świecie w niewyobrażalnych ilościach. Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób są te osoby badanie i jak działają maszyny, które w tym celu służą lekarzom od lat. Jednym z takich powszechnych badań, na które wysyłanych jest co najmniej kilkanaście procent wszystkich pacjentów, t badanie ultrasonografem.
Bardzo możliwe, że nazwa ta nie kojarzy nam się z żadnym ze znanych zabiegów diagnostycznych, ale to nic innego jak popularne na całym świecie USG.

Historia badań usg

zdrowe-piersi

Skoro poznaliśmy już nazwę, to w takim wypadku warto wspomnieć tutaj o historii tegoż urządzenia. Pierwsze prace nad maszyną trwały podczas Pierwszej Wojny Światowej, ale cel był zupełnie inny. Nie chodziło o medycynę, lecz sprawy militarne. Dopiero po Drugiej Wojnie Światowej opracowana technologia znalazła zastosowanie w medycynie, pierwsze aparaty pojawiły się w szpitalach w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Po dziś dzień służą nam niezmienionej formie i zasadzie działania, która polega na wysyłaniu i odbieraniu fal ultradźwiękowych.

Na przykładzie USG kolana, które jest dość popularnym zabiegiem, można powiedzieć, że fale ultradźwiękowe wysyłane są przez nasze kolano i trafiają do odbiornika, dlatego wszelkie zmiany i odbicia fal ukazują się na monitorze. Warto wspomnieć także, że obraz jest bardzo dokładny i prawie niemożliwe jest, aby był niedokładny.

Co można badać poprzez usg ?

Badać możemy naprawdę praktycznie każdą część naszego ciała. Czy to kończyny, brzuch czy nawet USG piersi lub USG 3D, nie ma znaczenia i wyjątku. Co więcej, warte odnotowania jest, że jest to metoda nieinwazyjna, która jest bezpieczna dla naszego organizmu.

Właśnie dzięki temu badaniu uratowano życie kilku milionom ludzi na świecie, u których wcześnie zdiagnozowano niektóre choroby, czego wcześniej technicznie uczynić nie można było dokonać.
Jeżeli mamy skierowanie na takie badanie, to nie wolno się niczego obawiać. Nie jest straszne, nie boli i inie szkodzi naszemu organizmowi w żaden sposób.

Comments