Rola pediatry w stomatologii dziecięcej

by Nadia Dąbrowska • 25 czerwca 2017 • Brak komentarzy do Rola pediatry w stomatologii dziecięcej

Stomatolog Pediatra dbają o zdrowie jamy ustnej dzieci od wieku niemowlęcego, aż do wieku nastolatka. Ma więc doświadczenie i kwalifikacje, aby dbać o zęby i dziąsła dziecka w różnych etapach dzieciństwa.

Już od początku życia, noworodki zmagają się z mniejszymi lub większymi problemami związanymi z zębami. W wieku 6 lub 7 lat zaczynają tracić swój pierwszy zbiór zębów tzw. zęby mleczne, które ostatecznie zostają zastąpione stałymi zębami. Jednakże bez właściwej opieki stomatologicznej dzieci stają w obliczu chorób zębów, które mogą powodować ból i powikłania. Dzisiaj próchnica zębów we wczesnym etapie dzieciństwa występuje kilkukrotnie częściej niż np. problemy z astmą.

Dentysta Pediatra – czyli kto?

Osoba zajmująca się zdrowiem zębów najmłodszych ludzi oprócz nabycia kwalifikacji dentystycznych, muszą także odbyć praktykę leczenie niemowląt, dzieci, nastolatków. Co do zasady dentyści z zakresu pediatrii zapewniają kompleksową opiekę zdrowotną w zakresie jamy ustnej, która obejmuje:

  • Badania nad zdrowiem jamy ustnej dla niemowląt, obejmująca szczególnie ocenę ryzyka próchnicy
  • Prewencyjna opieka dentystyczna, w tym zabiegi czyszczenia i fluorowania, a także zalecenia żywieniowe i dietetyczne
  • Wczesna ocena i leczenie do prostowania zębów i korygowania niewłaściwego zgryzu (ortodoncja)
  • Rozpoznanie stanów jamy ustnej związanych z chorobami, takimi jak cukrzyca, wrodzona wada serca, astma, katar sienny i zaburzenie uwagi/nadaktywności
  • Zarządzanie chorobami i stanami dziąseł, w tym wrzodami
  • Pielęgnacja zębów (na przykład złamanych lub wybitych zębów)

Gdzie można znaleźć dentystę pediatrę?

Stomatolodzy dziecięcy praktykują w różnych miejscach, w tym na prywatnych praktykach, szkołach dentystycznych i ośrodkach medycznych. Lekarz rodzinny lub stomatolog dla dorosłych może pomóc Ci znaleźć dobrego Dentystę Pediatrę, w pobliżu twojego domu.

Dobry Dentysta Pediatra potrafi być cierpliwi i współpracować podczas zabiegu stomatologicznego, co jest kluczowe w leczeniu zębów dziecięcych. Dentyści stomatolodzy dziecięcy wiedzą, jak badać i leczyć dzieci w taki sposób, aby były to możliwie bezbolesne doświadczenia. Ponadto stomatolodzy dziecięcy używają specjalnie zaprojektowanego sprzętu w gabinetach, które wywołują pozytywne odczucia u najmłodszych.

Comments