Znaczenie cholesterolu HDL w organizmie

by Nadia Dąbrowska • 18 listopada 2016 • Brak komentarzy do Znaczenie cholesterolu HDL w organizmie

Ludzie systematycznie uprawiający ćwiczenia fizyczne, mający perfekcyjnie opracowaną dietę, dbający o suplementację i regenerację ciała żyją zazwyczaj o kilkadziesiąt lat dłużej od osób, które zajadają się na co dzień frytkami, hamburgerami, daniami mocno przetworzonymi.

Zły i dobry cholesterol, a kwestia dbania o siebie

Na pewno też masz w swojej rodzinie pewne predyspozycje genetyczne do różnych chorób. Czy wiesz, że rak w różnej konfiguracji nie jest wcale najpoważniejszym zagrożeniem współczesnej cywilizacji, pod względem ilości zgonów?

Wygrywają z rakiem choroby serca, zawały w młodym wieku, miażdżyca, choroba wieńcowa, itp. Akurat na choroby serca i ich wywoływanie wpływa poziom złego cholesterolu. Trzeba jednak zauważyć, że w organizmie kształtuje się też dobry cholesterol HDL, mający na celu przeciwstawianie się osadzaniu złego odpowiednika na tkankach. Im więcej zdrowego cholesterolu w organizmie, tym lepiej, jednym słowem. Świat medycyny wie i potwierdza w stu procentach, że za duży poziom złego cholesterolu przyczynia się jednoznacznie do powstawania miażdżycy i groźnych zawałów, które rzadko kończą się wyzdrowieniem.

Jak zatem rozpocząć dbanie o siebie?

Tłuszcz zwierzęcy powinien stać się twoim wrogiem numer jeden w założeniach dietetycznych.

Tłuszcze nasycone, według badań prowadzonych przez naukowców zajmujących się powyższym tematem przyczyniają się bezpośrednio do wzrostu ryzyka powstania chorób serca. Ryzyko złych wyników cholesterolu rośnie wraz z otyłością. Już na pierwszym jej poziomie jesteś potencjalnie zagrożony. Po podjęciu świadomej decyzji masz szansę opanowania negatywnych czynników. Wystarczy jedynie właściwa suplementacja dietetyczna, dieta wykluczająca groźne tłuszcze, trochę ruchu.

Nie musisz zatem stosować groźnych leków, chyba że wymusza to naprawdę krytyczna sytuacja. Osoby, które miały w rodzinie zawały, nadciśnienie, itp., które zaczynają ćwiczyć, wychodzą z otyłości wyróżniają się ponadprzeciętnym zdrowiem, przez długie lata. Już sama dieta obniża ryzyko miażdżycy o kilkadziesiąt procent.

Jaka dieta będzie idealna dla osób z podwyższonym, złym cholesterolem?

Osoby najmniej zapadające na choroby serca mają jadłospis skomponowany na podstawie właściwości diety śródziemnomorskiej. Dzięki temu wiesz już od czego zacząć wprowadzanie pozytywnych zmian do życia.

Comments